Долг

11 mai 2019 63

Будьте добры, скажите как поступить. Я должна деньги конторе по займу, мой вопрос передали колекторской компаний. По месту прописки не живу, тел. не работает, но узнала что судебный исполнитель приходил в квартиру где прописана. Что это, как с этим поступить?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Atit timp cit aveți viză de reședință in imobil, se prezumă că pe acea adresă puteți deține bunuri ce vă aparțin, care pot fi ridicate, evaluate și scoase la vînzare pentru a acoperi suma datoriei.
Acțiunile sunt pedeplin legale, pentru a evita, puteți sa va radiați de la viza de... mai detaliat reședință din acel imobil.
Dacă dețineți bunuri în proprietate, acestea pot fi evaluate și vîndute, iar dumneavoastră va poate fi aplicate interdicție de a părăsi țara, iar în caz de eschivare de la executare, puteți fi sancționată contravențional.

12 mai 2019