Дом на огражденой территории

3 noiembrie 2020 44

Купили дом на огражденой территории. Сосед поставил ворота и не разрешает пройти к дому, мотивируя тем что это его земля и другой дороги нет. В проекте нарисована дорога.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
mergeți la primărie si solicitați informație privind terenul îngrădit de către vecin, dacă se stabilește că e proprietate a administrației publice locale, urmează ca vecinul să înceteze încălcarea drepturilor și să ofere posibilitatea de circulație.
Dacă e vorba de teren privat, o soluție ar fi întocmirea unui contract de superficie,... mai detaliat dacă nu e posibil amiabil, atunci poate fi obligație prin intermediul instanței de judecată.
Totul cu condiția că nu există o altă cale de acces.

4 noiembrie 2020