Domeniul imobiliar

29 iulie 2023 2

Bună ziua. Am cumpărat un apartament la prețul de 67.000 euro, pentru aceasta fiind contractat un credit ipotecar. Prima rată, în mărime de 20.000 Euro, a fost achitată. Rata dobânzii la credit este flotantă, ceea ce nu ne aranjează. Putem vinde apartamentul? Dacă răspunsul este da, care ar fi condițiile pentru perfectafrea unui astfel de contract de vânzare-cumpărare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua!
Urmează să coordonați cu banca și potențialul cumpărător condițiile vînzării. De regulă, banca poate oferi o autorizație de vînzare a bunului cu condiția îndreptării prețului bunului direct în contul băncii, cu radierea ulterioară a ipotecii din Registrul bunurilor imobile. Uneori cumpărătorilor le este frică de asemenea proceduri. Din aceste... mai detaliat motive, vă recomand să discutați mai întîi cu banca.

31 iulie 2023