Domiciliul copiilor nu este stabilit de judecata

19 octombrie 2022 41

Buna ziua. Sunt divortata de 3 ani. Acum vreau sa plec peste hotare, da nici pasapoarte copiilor nu pot perfecta fara hotarirea judecatoreasca care stabileste domiciliul copiilor. Fostul sot refuza sa dea acordul. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

bună!
În cazul dvs. puteți să vă adresați în instanța de judecată și să solicitați determinarea domiciliului copiilor minori și totodată să contestați refuzul tatălui privind stabilirea copiilor în afara Republicii Moldova și permiterea ieșirii copiilor minori de pe teritoriul Republicii Moldova fără acordul tatălui.

20 octombrie 2022