Domnilor avocati, va multumesc pentru raspuns!

28 martie 2018 44

Domnul avocat Andrei Domenco va multumesc pentru raspuns.
Domnul avocat Igor Brinișter, va multumesc pentru raspuns, la momentul de fata, de altfel ca si din momentul achizitionarii bunului imobiliar potrivit extrasului din registrul bunurilor imobile proprietar al bunului sunt doar eu,pe numele de domnisoara, actele de proprietate sunt pe numele meu de domnisoara.
La mijloc sta doar faptul ca a fost cumparat la scurt timp dupa inregistrarea casatoriei, dupa casatorie am ales sa trec in familia fostului sot, iar actele de identitate le-am schimbat dupa familia fostului sot la 10 luni de la casatorie.
Eu l-am scos si de la evidenta din apartament, deci nu figureaza nici ca locatar, nici ca proprietar la cadastru si nivi pe contract de vinzare-cumparare.
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Damira,
Chiar dacă, persoana nu este inclusă în registrul bunurilor imobile și nu există un contract matrimonial, însă bunul a fost procurat în timpul căsătoriei, acest bun se prezumă ca fiind proprietate comună în devălmășie.

Ar fi necesar să probați faptul că bunul imobil a fost achiziționat din mijloace bănești... mai detaliat personale, mijloace bănești ce au fost dobândite integral până la data încheierii căsătoriei.

29 martie 2018