Donarea cotei-parti din apartament in favorea copilului minor

26 iulie 2023 3

Buna ziua. Este posibila donarea cotei-parti din apartamentul, obtinut in timpul casatoriei, in favoarea copilului minor? Suntem in proces de divort, am doi copii minori care vor avea domiciliul stabilit cu mine (mama), in alta casa decat apartamentul mentionat. Pot sa donez cota mea parte din apartament unuia din copii, fostul sot urmand sa locuiasca in continuare in acel apartament? Va putea fostul sot sa vanda apartamentul fara acordul meu sau al copilului? Nu vreau sa ajung la partajare, doar sa donez partea mea de apartament unuia din copii.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua!
De regulă, bunul cumpărat în timpul căsătoriei aparține cu drept de proprietate în devălmășie ambilor soți. Cu alte cuvinte, cotele părți nu sunt determinate ideal.
Astfel, pentru început urmează să divizați cotele părți prin partaj, fie pe cale amiabilă, fie prin judecată.
Ulterior, veți putea dona cota parte a Dvs. copilului... mai detaliat minor.
Soțul nu va putea înstrăina bunul fără acordul copilului, adică al Dvs. ca reprezentant legal atît timp cît copilul este minor.

31 iulie 2023