Donatia imobilului

26 martie 2019 23

Buna.Va rog sa ma ajutati. Noi cu sotul am cumparat o casa, insa socrul a perfectat documentele pe el. Casa s-a ruinat, noi am ridicat fundament nou si acum vrem sa inregistram terenul cu fundament pe numele nostru. De ce documente avem nevoie? Si e posibil sa inregistram terenul pe noi ?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Olivia,
Întâi de toate perfectati actele pe numele dvs și a soțului, iar în acest sens ar fi cazul sa încheiați un contract de vânzare cumpărare cu mențiunea ca banii deja au fost achitați. Dacă încheiați un contract de donație aceasta ar putea ulterior fi revocată sau donația ar putea... mai detaliat fi făcut ape numele soțului și în eventualitatea unui divorț dvs nu obțineți nimic.

Socrul dvs trebuie sa obțină de la ASP extrasul și certificatul privind valoarea bunului, cu contractul în baza căruia a devenit proprietar, împreună cu dvs și cu soțul va adresati la notar pentru a încheia un contract de vânzare cumpărare.
Foarte important este ca în registrul bunurilor imobile sa fiți indicata și dvs ca proprietar!
Nu construiți nimic până nu perfectati actele pe numele dvs și a soțului, iar după înregistrarea dreptului la ASP, adresați-vă la autoritatea publică locală pentru a obține autorizația de construcție.

Fiți prudenți întrucât construcțiile neautorizate urmează a fi demolate.

26 martie 2019