Donația unui teren pentru construcții cu casă nefinalizată și neînregistrată

12 februarie 2022 145

Bună ziua. Părinții dețin un teren pentru construcții cu o casă nefinalizata pe el. Parinții au titlu de proprietate pe teren, dar casa nu este înregistrată și nu există acte pe aceasta. Pot părinții să-mi facă donație terenul împreună cu construcția nefinalizată, iar eu ulterior să înregistrez casa și să obțin toate actele? Ce trebuie să facem?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Părinții vă donează terenul cu toate construcțiile nefinalizate așa cum sunt. Ulterior, sunteți în drept să finalizați construcția.
Dar, în cazul în care construcția a fost pornită fără actele confirmative (autorizație de construire, plan urbanistic) veți întîmpina dificultăți la înregistrare, chiar refuz, eventual cu demolare.
Vă pot ajuta cu partea legală.... mai detaliat Mă contactați.

14 februarie 2022