Donație

23 septembrie 2018 142

Buna ziua. Dupa decesul tatalui, mama mea a facut toate documentele pe casa pe numele ei. Noi toți am dat acordul ca renunțam in folosul ei. Dar am facut asta pentru ca pe viitor ea sa poata sa-mi faca donatie mie, caci asa a fost vorba de cand eram mic copil. Insa mama, din motive neclare, vrea sa faca donație pe altcineva. Ce pot eu sa fac acum ? Oficial eu inca sunt inregistrat acolo, unde am crescut. Sau macar pot sa-mi retrag acordul?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Anatolie,

Din păcate, în situația în care nu există o ”promisiune de donație” autentificată notarial din partea mamei Dvs., atunci șanse de a obliga la donație nu sunt.

De asemenea, nu se poate retrage acordul de renunțare la succesiune.

23 septembrie 2018

ce pot sa fac acum ? Doar eu am fost dus in eroare.Mau asigurat ca totul se va face in folosul meu.... eu doar sint domiciliat aici. Sau ele pot sa ma alunge de aici?

23 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Faptul că sunteți domiciliat în acest imobil, sau aveți viza de reședință, nu vă oferă nici un drept asupra proprietății. Astfel, puteți fi evacuat la solicitarea proprietarului.
Din pacate nu aveți șanse, discutați cuama să înțelegeți care e situația si motivele.

24 septembrie 2018