Donație

16 octombrie 2021 59

Buna ziua. Dacă o persoană dăruiește un bun prin procură, cine trebuie sa declare la fisc că a donat bunul? Prima persoană sau cea care l-a reprezentat prin procură? In contract prima persoană este cea care este numită donator, dar se specifica ca a fost reprezentat prin procura de alta persoană.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Anonima, DVS trebuie să vă apreciați cine este donatorul și cine prezintă interesele lui, sigur că donatorul trebuie să facă declarație la fisc, el a avut cîștig.

19 octombrie 2021