Donatie

27 octombrie 2019 52

Buna ziua. Mama mi-a facut contract de donatie pe casa cu drept de vanzare dupa moartea ei. Are ea acum dreptul sa ia casa inapoi?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Art. 1207 alin. (1) Cod Civil prevede: "(1) Donația este irevocabilă, cu excepția cazurilor în care dreptul de revocare al donatorului este prevăzut de lege sau contract."

Un caz prevazut de lege este art. 1210 alin. (1): "(1) Donatorul are dreptul să revoce donația dacă donatarul a atentat la viața... mai detaliat donatorului sau a unei persoane apropiate acestuia, dacă se face vinovat de o altă faptă ilicită față de donator sau față de o persoană apropiată acestuia, fapt care atestă o ingratitudine gravă, sau dacă refuză fără motive întemeiate să acorde donatorului întreținerea datorată."

Alt caz prevazut de lege este art. 1211 alin. (1): "(1) Donatorul are dreptul să revoce donația dacă nu este în stare să se întrețină din contul patrimoniului sau venitului său."

Art. 1212 alin. (1) la randul sau prevede revocarea din alte motive intemeiate: " (1) Donatorul are dreptul să revoce donația în situația în care există alte circumstanțe decisive care au stat la baza încheierii contractului (boala fatală a donatorului, intenția de căsătorie sau căsătoria donatarului, relația de căsătorie dintre donator și donatar etc.) și care s-au schimbat esențial după încheierea contractului, dacă în urma acestei schimbări:
a) folosul oferit donatarului este vădit nepotrivit sau excesiv; sau
b) este vădit injust de a obliga donatorul să respecte donația."

Totusi atrag atentia asupra faptului ca supra au fost enumerate cazurile revocarii donatiei, nu si conditiile in care aceasta revocare este efectuata.

28 octombrie 2019