Donatie apartament

16 iulie 2019 43

Buna ziua. Bunica mea vrea sa-mi faca donatie un apartament. Soțul este inscris in acest apartament, pentru a avea viza de reședință in Chișinău. Întrebarea mea este: in caz de divorț, el poate pretinde la o parte din acest apartament? Cat va trebui sa achitam aproximativ pentru perfectarea actelor in acest caz (apartamentul are suprafata de 44 m2)? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
În caz de donație, soțul nu va putea pretinde la bun in caz de divorț
Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia... mai detaliat dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
Costurile pentru perfectarea actelor depind de evaluare bunului, pentru detalii vă adresați la notar.

17 iulie 2019