Donație cu condiția întreținerii pe viață

1 mai 2023 31

Bună ziua. O doamnă vrea să-mi facă o donație cu condiția întreținerii pe viață și efectuării unor lucrări de reparație în apartament. Sunt căsătorită și am 2 copii minori. În eventualitatea divorțului, soțul va avea vreun drept în privința imobilului obținut de mine prin donația descrisă mai sus? Dacă eu îndeplinesc jumătate din angajamentele menționate și donatorul hotărăște să desfacă donația, eu ce pot face în așa caz? Multumesc frumos!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ana.
Bunurile obținute prin donație nu sunt bunuri comune a soților ci bunuri ce aparțin doar acelui soț cărui i-au fost donate.
Într-o eventualitate de revocare a donației veți putea solicita restituirea contravalorii îmbunătățirii aduse acelui apartament dacă veți putea demonstra că ați făcut aceste îmbunătățiri.
De regulă e foarte complicat... mai detaliat acest lucru or trebuie de avut contracte și bonuri de plată pentru toate lucrările efectuate.
Referitor la întreținerea acordată în perioada de valabilitate a contractului de donație cu condiția întreținerii pe viață, in caz de revocare a contractului prestația nu se restituie.

2 mai 2023