Donatie cu depasirea atributiilor

17 februarie 2019 33

Salut! Mama mea, din motiv ca nu putea fi prezenta, a intocmit o procura pe sora mea ca aceasta avea dreptul de face contract de donatie a casei si 2 loturi de pamant. Insa ea a facut si pe 2 cote de pamint. Sora nu doreste sa intoarca aceste cote. Spuneti, va rog, cum poate ea sa-si intoarca aceste 2 cote de pamant fara acordul ei. De la intocmirea acestor contracte a trecut 3 luni. Cum se poate de anulat acea procura. Mersi.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Veaceslav,

După caz, donația poate fi revocată, rezolvită sau anulată în partea în care au fost depășite atribuțiile persoanei care acționa ca reprezentant.

Procura poate fi anulată prin întocmirea unei declarații scrise și aducerea la cunoștința reprezentantului că i se revoca împuternicirelile acordate în baza procuri cu pricină.

17 februarie 2019