Donaţie de la frate a unei sume de bani necesare pentru cumpărarea unui imobil?

22 octombrie 2023 3

Bună ziua. Spuneţi-mi, vă rog, care este procedura ca fratele să-mi doneze suma de aproximativ 20.000 Euro, de care am nevoie pentru a cumpăra un imobil?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Pîrlițanu Daniel
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua. Nu este vreo procedură specială. Încheiați un contract de donație în scris pentru a arăta proveniența banilor pe care urmează să-i achitați pentru imobil (e o cerință legală pentru prevenirea și combaterea spălării banilor).

23 octombrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

În completarea mesajului scris de colegul Daniel, trebuie să cunoașteți că la rândul lui, fratele dvs. va trebui să prezinte dovezi de proveniență a celor 20.000 de euro. Deci cu un ocontract de donație nu scăpați, proveniența banilor trebuie demonstrată efectiv.

23 octombrie 2023

Acest contract poate fi întocmit la notar? Ce acte sunt nevoie? Donaţia poate fi bani cash sau se realizează doar prin transfer?

23 octombrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

La notar vă adresați pentru a autentifica un act. În cazul acesta eu cred că este suficient să aveți un contract scris. Cât despre transmiterea banilor cash sau prin transfer bancar, ca să asigurați transparența tranzacției eu aș opta pentru un transfer bancar, astfel veți putea dovedi foarte ușor că... mai detaliat banii efectiv au fost transmiși și au fost primiți.

23 octombrie 2023