Donatie imobil

6 august 2019 49

Buna ziua. Sunt proprietara unui apartament si doresc sa-l donez. Am mers la notar si mi s-a comunicat ca sunt modificari legislative si la moment nu poate sa ma ajute. Ce modificari au survenit si cand? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru început încercați la un alt notar, după modificările la codul civil cît și la legea ce guvernează activitatea notarială, notarii pur și simplu nu știu cum să lucreze, deoarece toate instituțiile statului tot doresc cîte ceva de la ei, fără a explica cum urmează aceste lucruri să... mai detaliat fie făcute.

problema e că, toți notarii urmau a fi conectația la registre de evidență din cadrul ASP, fapt pecare încă ASP nu a făcut, sau întîrzie, sau nu e gata programul.
Totodată există obligații privind conectarea la un alt registru al Ministerului Justiției, care deasemenea nu este gata.
Totul ține de imposibilitatea statului de a pune la dispoziție sisteme de operare la care sunt obligații notarii să se conecteze, cît și o sumedenie de alte operațiuni de acest gen.

6 august 2019