Donatie imobil

30 mai 2020 99

Buna! In noiembrie 2018 am primit in dar un apartament de la o ruda. Acum donatorul ma ameninta ca o sa refaca actele inapoi si va trebui sa ii intorc apartamentul! Eu, ca sa fac actele pe apartament, am fost nevoit sa iau un imprumut de la banca, fiindca apartamentul avea datorii pentru serviiciile comunale si nu numai. Iese ca eu o sa raman cu creditul pe care il mai am de achitat 2,5 ani si fara apartament? Mersi!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Maxim,

Da, pentru că donatorul poate revoca donația.

Însă conform legii donatorul este decăzut din dreptul de revocare a donației în temeiul legii dacă notificarea de revocare nu este dată în termen de 1 an din momentul în care el a cunoscut sau, în mod rezonabil, trebuia să cunoască... mai detaliat circumstanța care îl îndreptățește să revoce, dar nu mai tîrziu de 3 ani din momentul dobîndirii de către donatar a dreptului de proprietate asupra bunului donat.

31 mai 2020