Donatie imobil

12 iulie 2023 3

Buna ziua. In 2015 am cumparat un apartament, iar in anul 2018 m-am casatorit. Acum doresc sa donez apartamentul fratelui meu, care are doi copii. Eu nu mi-am facut viza de resedinta in acel apartment. Cine va achita impozit pe venit dupaefectuarea tranzactiei mentionate: eu sau fratele?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Dvs., veti achita impozit pe venit, deoarece dvs., aveti crestere de capital. In caz ca mai aveti intrebari puteti apela la nr. de telefon 069049267

12 iulie 2023