Donatie masina din alta tara

29 aprilie 2019 89

Buna ziua. Tatal meu vrea sa imi doneze o masina din 2014 cu numere straine. Daca primesc masina ca si donatie, trebuie sa platesc devamarea (la pretul cosmic de 2.700 euro)? Masina urmeaza sa fie inmatriculata pe sotie (cetatean MD). Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Donația unui auto cu numere straine nu vă eliberează de obligația de devamare în caz ca doriți inregistrarea acestuia pe numere MD.
Donația e o formă de obținere a dreptului de proprietate asupra unui bun, însă în caz că bunul urmează a fi introdus sub regim vamal al RM, nu... mai detaliat sunt scutiri la obligația de plată a taxei.

1 mai 2019