Donatie neinregistrata

22 noiembrie 2017 47

Buna ziua. Mosul meu la nunta mi-a facut cadou un loc de pămînt pentru constructia unei case, dar nu am facut documentele dupa mine. Acum el a decedat. Ce trebuie sa facem in cazul dat: sa faca matusa documentele de moștenire a acestui lot pe ea, iar apoi donatie pe numele meu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Juridic, donaţia nu există. Promisiunea făcută de moşul nu valorează nimic.
Aveţi dreptate, mai întâi moştenitorul perfectează moştenirea şi apoi vă face o donaţie autentificată notarial.

22 noiembrie 2017