Donatie pe numele sotului

26 septembrie 2019 285

Buna ziua. Am nevoie de un sfat daca e posibil. Mama sotului (soacra) vrea sa treaca casa dupa sot si dupa cum am inteles prin donatie. Eu stiu ca sotia nu are niciun drept la acest bun daca e facut contract de donatie. Spuneti-mi ce fel de contract trebuie sa fie ca sa am si eu dreptul la acest imobil, sau poate trebuie sa fiu indicata si eu in contractul de donatie? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Victoria!

În atare cazuri are a se lua în considerație intenția(dorința) care emană de la persoana care intenționează să doneze bunul avîndu-se în vedere cauza(scopul), persoana în beneficiul căruia o face, condiționarea donației.
Nu puteți impune soacra să doneze bunul soțului și Dvs. și nici nu puteți condiționa acceptarea acestei donații.
Nu... mai detaliat uitați și de faptul că, donația ar putea fi revocată pentru anumite motive care, fie reies din contract, fie sunt expres prevăzute de lege.

26 septembrie 2019