Donatie suma de bani

9 octombrie 2019 193

Buna! Pot sa primesc ca donatie o suma de bani prin notar? Daca da, care poate fi suma cea mai mare? Si ce trebuie sa achit ca impozit (daca se achita asa ceva)? Mersi mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da puteți încheia o astfel de tranzacție la notar.

Nu există în lege o estimare concretă a donației bănească care poate fi efectuată.

Dvs nu veți fi supus impozitării fiscale deoarece
În conformitate cu prevederile art. 21 alin. (4) din Codul fiscal, persoana care face o donaţie sub formă de mijloace... mai detaliat băneşti se consideră drept persoană care a obţinut venit în mărimea sumei mijloacelor băneşti donate, cu excepţia sumei donate de persoana fizică care nu desfăşoară activitate de întreprinzător pe parcursul unei perioade fiscale în partea în care această sumă totală nu depăşeşte venitul impozabil obţinut în perioada fiscală de raportare. Prevederile prezentului alineat nu se extind asupra persoanelor care fac donaţii persoanelor care au calitatea de rudă sau afin de gradul I.

Astfel, persoana fizică care face donație a mijloacelor bănești, în scopuri fiscale va constata venit. Venitul în scopuri fiscale va fi evaluat în mărimea sumei mijloacelor bănești donate în partea în care aceasta depăşeşte venitul impozabil obţinut în perioada fiscală de raportare.

10 octombrie 2019