Doresc inchiderea intreprinderii individuale

26 mai 2018 129

Doresc sa-mi inchid intreprinderea individuala, dar a aparut o problema. Intreprinderea nu are datorii, dar nu stiu de unde a aparut un executor care nu-mi da voie sa fac acest lucru, ca am de achitat pensie alimentara. Eu demult am divortat si cred ca nu ar trebui sa-mi incurce mie intreprinderea cu altele, cum ar fi pensia alimentara. Vreau sa spun ca acest executor a mai facut multe nereguli - m-a dat in cautare timp de trei ani pe cand eu eram in Moldova si el stia asta. Plus ca si cu pensia alimentara e o problema neclara - mi-a pus in fata niste sume pe care cred ca nu ar trebui sa le achit.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În asemenea caz va recomand sa adresați o plângere la Colegiul Disciplinar al Uniunii Naționale a Executorilor Judecătorești.
www.unej.md

27 mai 2018
  • Jurisconsult

D-l Dumitru, e lungă chestia cu Colegiul Disciplinar, ce mai bine v-a fi dacă o să vă adresaţi la părocuror cu o plîngere asupra executorului.Procurorul o să verifice legalitate acţiunilor executorului, în cît el e corect, ce serveţe bază pentru a pune să achitaţi pensia alimentară. S-au vă adresaţi cu... mai detaliat o cerere în instanţa din raza unde vă aflaţi cu întrebarea, dacă a fost pronunţată vre-o oatrecare hotărîre asupra DVS cînd şi în baza că rui cereri.

27 mai 2018