Doresc sa aflu daca am dosar penal

5 iunie 2023 44

Buna ziua. Cum pot afla daca in privinta mea a fost pornit dosar penal?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

In primul rând intentarea unei cauze penale împotriva Dvs se aduce la cunoștința de către organul de urmărire penală și sunteți citați sa dati explicații/declarații pe marginea cauzei.

De aceea dacă nu ați fost citat și nu vi sa adus la cunoștința ordonanța de începere a urmăririi penale... mai detaliat ș.a , puțin probabil exista deschis un dosar împotriva Dvs.

5 iunie 2023
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, în cazul DVS sunteți în drept să vă adresați la organul de procuratură din raza domiciliu DVS cu o adresare pentru a vă comunica oficial, dacă există vre-o cauză penală pornită asupra DVS.

7 iunie 2023