Doresc sa cumpar o casa care a fost sub doua sechestre

15 ianuarie 2019 169

Buna ziua. Doresc sa cumpar la licitatie o casa ce se vinde de o banca, dar persoana care a locuit acolo are puse 2 sechestre pe casa la moment. Care ar fi procedura? Juristii bancii propun sa facem contracul de vanzare-cumparare cu mentiunea ca in 30 de zile sa-i ridice sechestrul asupra casei. Astept sfatul dumneavoastra. Cum sa procedez?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Faza e că in cazul procurarii bunului de la bancă, cu achitarea integrală a sumei, atunci sechestrul bancii va fi ridicat oricum.
Problema e, in cel de al 2 sechestru, dacă acesta a fost aplicat de catre un terț, vă îndemn pentru inceput de a va informa despre temeiul... mai detaliat apariție.
In caz că cel care nu a solicitat aplicarea, nu va dori benevol să ridice sechestru, atunci va fi nevoie de a demara o procedură in instanță pentru a fi dispusă ridicarea.

15 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Pe linga cele mentionate,
potrivit art. 491 alin. (3) si (4) Cod Civil:
(3) Cumpărătorul dobîndeşte bunul grevat de drepturile reale existente la momentul înscrierii preavizului în registrul respectiv, fără dreptul de gaj al creditorului gajist care a vîndut bunul şi fără creanţele prioritare dreptului acestuia.
(4) În... mai detaliat cazul în care cumpărătorul bunului transmite instanţei judecătoreşti în a cărei circumscripţie se află, în totalitate sau în cea mai mare parte, bunurile gajate, dovada că vînzarea a fost efectuată cu respectarea prevederilor legale şi că preţul a fost plătit integral, instanţa emite o hotărîre de încetare şi anulare a gajurilor, sechestrelor şi drepturilor reale indicate în alin.(3).

Conform art. 77 din Legea cu privire la gaj (care se aplica si ipotecii):
Vînzarea bunurilor gajate de către creditorul gajist c) stinge sechestrele şi interdicţiile asupra bunului, cu excepţia celor aplicate de instanţele de judecată în litigii nelegate de exercitarea dreptului de gaj.
(4) După ce a devenit proprietar al bunului în condiţiile alin.(2), cumpărătorul poate solicita instanţei de judecată anularea sechestrelor şi interdicţiilor asupra bunului cumpărat aplicate de instanţele de judecată.

***
Respectiv, actiunea de radiere a sechestrelor, va trebui sa fie inaintata de catre Dvs, in calitate de cumparator.

In contractul de vanzare-cumparare,puteti indica obligatia Bancii de a participa alaturi de Dvs in procesele ce tin ridicarea sechestrelor respective, cat si obligatia Bancii de a suporta orice cheltuieli ce ar putea sa apara in legatura cu aceasta.

15 ianuarie 2019