Doresc sa cumpar o masina, dar stapanul din acte e decedat, iar mostenitorul lui are doar certificat de mostenitor

29 august 2020 253

Buna ziua. Doresc sa cumpar o masina, dar stapanul a decedat acum 7 luni. Nepotul care are document pe mostenire facut notarial, poate sa-mi vanda masina prin procura generala?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
certificatul de moștenitor confirmă că persoana este proprietar după decesul persoanei, cu acest act urmează să meragă la ASP să înregistreze auto după el, apoi vă vinde. Totuși certificatul de moștenitor nu implică ca acesta este unicul moștenitor, pot exista mai mulți, astfel mașina fiind posibil să aparțină la mai... mai detaliat mulți moștenitori, urmează să verificați.
Procura nu e vinzare ci o împuternicire, iar daca cel ce a eliberat procura a decedat iar dumneavoastră nu ați reușit să înregistrați bunul după dumneavoastr, atunci, rămîneți fără masină, care va reveni mștenitorilor, astfel puteți pirde si banii.

31 august 2020