Doresc să deschid un centru educațional pentru învățământul timpuriu

16 iulie 2018 148

Care sunt primele etape care ar trebui să le întreprinse pentru a deschide o instituție privată care prestează servicii educaționale pentru învățământ preșcolar? Doresc să deschid un centru educațional pentru învățământul timpuriu în Moldova, să fie privat și aducător de profit. Este posibil?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Problema abordată este una migăloasă, este vorba de birocrație cu care vă poate pune la curent Ministerul educației și direcția de specialitate din primărie. E multă umblătură, urmează a fi creată o formă juridică de activitate, de identificat sediu, obținut avize sanitar, incendiar de la instituția de profil... mai detaliat ș.a.
Un răspuns ferm din păcate o să fie dificil de oferit. Doar dacă cineva din colegi sa întîlnit cu asemenea spețe.

17 iulie 2018