Doresc sa importez haine din Turcia

4 mai 2021 156

Salut. Doresc sa importez haine din Turcia in Republica Moldova. Am nevoie sa deschid o firma (SRL). Sau care sunt pasii, de unde as putea incepe? Multumesc!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Da, e mai bine să înregistrați un S.R.L., după aceasta trebuie să vă înregistrați în sistemul informațional al Serviciului vamal (pentru a putea efectua operațiuni vamale) și concomitent puteți încheia contracte cu furnizorii și găsi un loc de depozitare și comercializare a hainelor.

5 mai 2021