Doresc sa incep a lucra de la 1 septembrie, dar directorul imi spune ca nu are ore sa-mi dea

13 august 2018 60

Buna ziua. Am fost repartizata ca tanar specialist in 2015 am lucrat 2 ani, dupa care am iesit in concediu de maternitate. Acum doresc sa incep a lucra de la 1 septembrie, dar directorul imi spune ca nu are ore sa-mi dea, pentru ca atunci cand am fost repartizata, doamna care a lucrat era in concediu si ea si acum a revenit la munca si pentru mine ca tanar specialist nu au ore. Ma trimit sa-mi caut singura in alta parte ore. Cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ana,
Contractul cu tinerii specialisti, din cate cunosc, se incheie pe un termen de cel putin 3 ani.
Vezi in contractul de munca ce e indicat.
Daca e asa, atunci trebuie neaparat sa contactezi Ministerul Educatiei, si sa informezi directorul despre faptul ca ai depus plingere la Minister.

14 august 2018