Doresc sa plec la munca

21 iunie 2018 98

Spuneti-mi, va rog, daca avem credite luate si nu le putem intoarce la timp cu salariile noastre din R.Moldova si avem interdictie de a parasi tara, se poate de scos interdictia? Cine o scoate - executorul judecatoresciori, judecatorul? Si in cat timp?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Ridicarea interdicției de a părăsi țara în privința d-stră o poate solicita doar creditorul care a solicitat aplicarea. Astfel în baza cererii acestuia față de executorul judecătoresc, cel și urmă, emite o încheiere privind ridicarea interdicției, ce urmează a fi transmisă spre executare la Poliția de Frontieră care deține... mai detaliat registrul persoanelor cu interdicțiii.
Pe scurt, solicitați creditorului ridicarea interdicției, asumînduvă careva obligații de plată a datoriei în termen mai restrînși, sau alte clauze, atunci posibil interdicția va fi ridicată.

23 iunie 2018