Doresc sa privatizez un apartament care a fost repartiza sotiei mele care a decedat de curand

23 aprilie 2020 98

Buna ziua. Doresc sa aflu pana cand se poate de privatizat un apartament care mai are si datorii la incalzire. In ordinul de repartie sunt inscrisi sotia mea care a decedat de curand, fostul ei sot (care a decedat dupa emiterea ordinului de repartitie) si cele 2 fiici ale lor. Dupa casatorie, eu am facut viza de resedinta in apartamentul respectiv si am locuit acolo 16 ani. Fiicele sotiei nu locuiesc demult in apartament, sunt casatorite, au copii si s-au mutat in Rusia. Una din ele si-a retras si viza de resedinta din apartamentul mentionat. Cum pot privatiza acest apartament ca sa ne revina fiecaruia (mie si celor 2 fiice ale sotiei) cate o treime din el? Sau daca ele nu doresc sa participe la privatizare, cum sa o fac? Ce document trebuie sa am de la ele daca doresc sa participe si daca nu doresc? Pot sa incep procesul, avand in vedere starea actuala de carantina?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru început urmează să fiți inclus in calitate de chiriaș, ulterior, persoanele plecate la trai permanent peste hotare urmează să fie radiate, sau pot depune declarație că doresc privatizarea.
Este vorba de interacțiune cu pretură pentru a clarifica situația cu chiriașii, apoi direcția privatizare din cadrul primăriei Chișinău.
Este multă forfotă, urmează... mai detaliat să umblați pe drumuri.

23 aprilie 2020