Doresc sa recuperez macar o parte din banii trimisi sotiei

6 august 2021 32

Buna ziua. Sunt plecat aproximativ de 2 ani la muncă în Italia. Sunt căsătorit, dar relația cu soția nu este foarte bună. Am trimis acasă aproximativ 16 mii de euro. Pe cale juridică, pot recupera măcar o parte din acesti bani?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl. Victor, da se poate, dar DVS trebue să prezentați probe în istanță, fiindcă e un letigiu civil. Fiecare parte trebue să acumuleze probe, care mai apoi trebue să fie prezentate, soția DVS o să aibă statut de părătă, ea are dreptul la o referință, o să consulte un... mai detaliat avocat ” deștept ”, care o să orinenteze, cum să procedeze.

8 august 2021
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Toate remitentele de bani se considera donatii pina la proba contrară.
Remitentele de bani intre soti se supun regimului proprietatii comune in devalmasie a sotilor.
Proprietatea in devalmasie se poate partaja amiabil intre soti fara a divorta (conventie matrimoniala), sau se poate purcede la partaj in caz de divort (prin acord comun... mai detaliat sau in temeiul hotărârii judecătorești).

8 august 2021