Dorim să cumpărăm o casă, dar vânzătorul încă nu are documentele necesare

28 aprilie 2023 19

Bună ziua. Dorim să cumpărăm o casă, dar vânzătorul nu are documentele pe casă, doar moștenire. A început să perfecteze documentele, dar pleacă din țară și lasă procură surorii sale ca aceasta sa ducă procesul până la capăt. În temeiul cărui act putem noi să-i dăm banii fără riscuri?

Jurist comments 1

Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Doar în baza întocmirii unui contract de vânzare - cumpărare autentificat notarial și înregistrat în Registrul Bunurilor Imobile, fie există posibilitatea încheierii unui antecontract de vânzare-cumpărare a unui bun imobil, autentificat notarial și supus notării în Registrul Bunurilor Imobile, dar atenție antecontractul care are ca obiect un drept înregistrat se... mai detaliat poate nota în registru dacă promitentul este înregistrat în registru ca titular al dreptului care face obiectul contractului definitiv.

29 iulie 2023