Dorim sa divortam de comun acord

13 august 2020 162

Buna! Am hotarat cu sotia ca nu mai putem trai impreuna. Acum locuim in Germania de mai bine de 1 an, avem un copil minor si un apartment in regiunea transnistreana. Eu doresc sa divortez in Moldova, ea - aici, in Germania. Daca eu depun cererea de divort in Moldova, ea poate face asta mai tarziu in Germania? Suntem ambii din Republica Moldova, in Germania ne aflam cu pasapoarte romanesti. Si ultima intrebare: pot depune cererea fara a veni in Moldova? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Angajativa un avocat și dacă căsătoria e înregistrată în MD acesta va poate reprezenta și duce procesul de divorț în absența dvs.

Ulterior dacă doriți puteți recunoaște divorțul și în statul străin care va aflați.

Divorțul care va fi efectuat de soția dvs acolo la fel va trebuie să fie recunoscut... mai detaliat aici de și nu văd rost să fie intentate două procese judiciare cel mai eficient fiind cel de aici.

Mă puteți contacta dacă aveți nevoie de ajutor.

13 august 2020