Dorim sa procuram un apartament, a carui valoare e mai mare de 1 mln. lei

6 februarie 2020 195

Salut! Dorim sa procuram un apartament, a carui valoare e mai mare de 1 mln. lei. O parte din bani ii avem, cealalta dorim sa o obtinem prin "Prima casa". Am inteles ca in contractul de vanzare-cumparare nu trebuie sa fie indicat mai mult de 1 mln. lei, totodata evaluatorul poate sa indice o valoare mai mare ca in contract. Care pot fi consecincetele la perfectarea actelor, daca valoarea de piata e mai mare decat cea din contract? Mersi.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Practic în toate contractele de vînzare-cumpărare se indică prețul la valoarea cadastrală și nu cea de piață, ceea ce nu va recomand să faceți, or, în cazul unor eventuale litigii pe viitor, nu veți putea proba prețul real achitat.

6 februarie 2020