Dorim sa stim daca s-a procedat corect

14 februarie 2018 85

Functia a fost redusa. Ordinul de preaviz a fost emis la 01.01.2018. A fost adus la cunostinta in data de 09.01.2018, cand a si fost semnat de angajat cu conditia eliberarii la 01.03.2018. Concediul dupa grafic era planificat pentru luna februarie. Seful a refuzat sa-i semneze cererea, motivand ca in curand, adica la 1 martie urmeaza sa fie redusa. S-a procedat corect? Multumesc.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Daca data concediului anual a fost planificata in modul corespunzator (graficul aprobat anual) si a coincis cu perioada de preaviz in procedura de reducere, atunci Dvs aveti dreptul, iar angajatorul este obligat sa va acorde acest concediu anual. Conform art. 88 alin. (2) din Codul muncii, in perioada de preaviz... mai detaliat (se suspenda curgerea celor 2 luni) nu se include perioada concediului anual, medical sau de studii.

Solicitati in scris angajatorului sa va ofere concediul anual conform graficului, cu achitarea indemnizatiei respective pentru concediu. In caz de refuz, decideti daca va adresati inspectiei muncii/instantei de judecata SAU solicitati compensarea in bani a zilelor de concediu anual nefolosit care s-au acumulat pina in ultima zi de munca.

De asemenea, tineti cont de garantiile salariale de care trebuie sa beneficiati in cadrul reducerii de personal - vedeti art. 88 (o zi pe saptamina platita pentru a va cautat un alt loc de munca), 186 (indemnizatia de eliberare din serviciu) din Codul muncii.

Reducerea de personal este un temei de concediere (desfacere a contractului individual de munca la initiativa angajatorului), iar unii salariati sunt protejati impotriva concedierii conform art. 86 alin. (2) din Codul muncii. Vedeti daca nu va regasiti aici: http://lex.justice.md/md/326757/

Succes!

15 februarie 2018