Dosar cetatenie română

6 noiembrie 2018 125

Am strans toate actele pentru a depune dosarul de redobandire a cetateniei romane. Problema consta in faptul ca bunicul in certificatul de nastere are un nume si prenume, iar in restul actelor (certificatele de casatorie si de deces) alt nume si prenume, iar bunica nu are certificat de nastere, respectiv in cazul bunicii ni s-a eliberat act care confirma lipsa certificatului de nastere. Intrebarea este daca dosarul va fi acceptat sau trebuie ca numele bunicului sa fie identic in toate actele. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Iulian, din cite cunosc este necesar ca numele sa fie corectat in toate actele de stare civila. In orice caz, incercati sa Va inscrieti la consultatie sau sa telefonati la Consulatul Romaniei unde Va pot comunica detaliile relevante.

7 noiembrie 2018