Dosar contravențional accident

20 iulie 2018 80

Bună ziua. Cu 3 ani în urmă am fost implicat într-un accident rutier, celălalt șofer era un polițist care conducea mașina personală. Agentul constatator m-a învinuit pe mine în producerea accidentului, susținâdu-l pe colegul său. După un an de judecăți am fost îndreptățit în acest caz, după care s-a întocmit procesul verbal pe celălalt șofer, care a fost contestat la rândul lui și ne-am întâlnit la altă judecată, la care la fel eu am avut câștig de cauză. Am înaintat o cerere de chemare în judecată pentru despăgubiri, dar judecata mi-a respins cererea ca fiind neîntemeiată. De asigurarea celuilalt șofer am aflat abia la aceasta judecată care a fost recent, tot acest timp el refuzând orice gen de negociere cu mine. Au fost o mulțime de omiteri în procesul-verbal în folosul celuilalt șofer, dar daunele cauzate mașinii mele nici nu au fost însemnate. Ce pot face în continuare? Mai am ceva timp pentru a contesta decizia. Mașina pe care o cunduceam atunci nu a mai fost reparată.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Ați putea încerca să vă adresați la compania care era asigurătorul persoanei date la momentul accidentului. Dacă nu cunoașteți cine era asigurătorul sau acesta nu va comunica adresați-vă la Biroul Național al Asigurătorilor de Autovehicule.
Prezentați copia dosarului contravențional.

21 iulie 2018