Dosar de rapire internationala

3 decembrie 2018 73

Am inaintat un dosar de rapire internationala prin ministerul Justitiei din Romania care a fost transmis la autoritatea centrala pentru Conventia de la Haga din Republica Moldova, respectiv Ministerul Sanatatii, Familiei si Protectiei Sociale cam dupa 05.11.2018. Pot afla daca a ajuns si care sunt demersurile in continuare? De asemenea, am nevoie de un avocat pentru procesul de divort si eventual si pentru procesul de rapire, in functie de cum decurge. Ma puteti ajuta? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Doru,
Dvs vă referiți la Convenția de la Haga din 25.10.1980 asupra aspectelor civile ale răpirii internaționale de copii?
Pentru a afla informații referitor la stadiul de examinare a cererii Dvs urmează să depuneți/expediați o scrisoare în adresa Ministerului Sănătății, Muncii, Protecției Sociale și Familiei, cât și către Ministerul Justiției întrucât... mai detaliat anume ministerul dat recepționează primul demersul respectiv.

In cazul în care doriți să fiți reprezentant de către un avocat este necesar să încheiați contract cu un avocat și să îi eliberați mandat sau procură dacă, nu vă puteți prezenta personal pentru încheierea contractului și semnarea mandatului.

10 decembrie 2018