Dosar penal

6 martie 2018 102

Cat timp trebuie sa treaca ca sa fim chemati la Procuratura dupa ce dosarul a fost transmis de anchetatorul de urmarire penala la Procuratura ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Nu există undeva vreun termen în acest sens.
În cazul în care persoana a fost recunoscută de către ofițerul de urmărire penală în calitate de banuit as recomanda sa nu faceți prea multă forfotă împrejurul dosarului și să-l lăsați pe procuror să omită termenul de înaintare a invinuirii. Omiterea de... mai detaliat către procuror a termenului de înaintare a învinuirii constituie o eroare de procedură ce nu poate fi înlăturată și determină încetarea cauzei penale.
În cazul în care însă persoanei deja i s-a înaintat învinuirea și au fost respectate termenele prevazute de lege, așteptați întrucât prezența dvs va fi solicitată neapărat.

6 martie 2018