Dosar penal

5 iunie 2020 29

Buna ziua. Avocatul mi-a spus ca pe timp de carantină judecătoria nu activează, dar ieri am primit scrisoare că pe data de 25 mai a fost judecata și mi-au aplicat amenda. Spuneti-mi, va rog, acestea amenda se achita in jumătate timp de 72 de ore? Cum sa procedez dacă abaa ieri am primit scrisoarea la posta?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Bine ați venit la site-ul yAvo.md
Pe data de 25 mai toate judecătoriile lucrau.
- Conform alin.(3) art.34 din Codul Contravențional al RM, contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă... mai detaliat a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.
- Trebuie să platiți amenda și apoi să contestați, dar în proces-verbal să scrieți că aveți obiecții și să indicați temeiul, că tîrziu ați fost înștiințată.

6 iunie 2020