Dosar penal fabricat (Soroca)

29 iulie 2016 116

De catre procuratura Soroca mi sa fabricat un dosar penal (art. 91) in anul 2010. Am fost umilit, adus cu forta la procuratura, au fost falsificate multe iscalituri de ale mele in materiale, si expertiza grafologica a demonstrat asta. In instanta de judecata de la Soroca procurorul a cerut 10 ani de privatiune. Judecata de fond a fost mai blanda si mi-au dat numai 4 ani. Curtea de apel Balti a ignorat toate invinuirile care mi le-au fabricat procuratura de Soroca si m-au gasit nevinovat. CSJ au confirmat ca a fost fabricat un dosar penal de catre procuratura Soroca. Pe sait-ul CSJ si CA Balti este descrisa intreaga situatie. Cineva trebue sa raspunda in tara asta pentru astfel de atarnari? Cu ce puteti sa ma ajutati?

Jurist comments 1

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut Gheorghe.
Pentru situația d-stră există o lege specială - Legea privind modul de reparare a prejudiciului cauzat prin acţiunile ilicite ale organelor de urmărire penală, ale procuraturii şi ale instanţelor judecătoreşti. In acest sens, va comunic urmatoarele:

a) Printre acțiunile ilicite se numără și acțiunile... mai detaliat organelor de urmăririle penală precum și condamnarea ilegală.
b) Dreptul la repararea prejudiciului, în mărimea şi modul stabilite de prezenta lege, apare în cazul devenirii definitive şi irevocabile a sentinţei de achitare (Este cazul d-stră, dacă menționați că cazul a ajuns la CSJ și ați fost achitat).

c) Aveți dreptul la repararea prejudiciului material ( asistenta juridica si alte sume - vedeti art. 7 din lege) și reparea prejudiciului moral - vedeți art. 10 din lege).

d) Cererea de chemare în judecată privind repararea prejudiciului se depune în termen de 3 ani de la data apariţiei dreptului la repararea prejudiciului.

Pentru mai multe detalii: http://www.legis.md/cautare/rezultate/87501

Succes!

30 iulie 2016