Dosar penal (închisoare) pentru datorii la banca?

15 noiembrie 2019 338

O persoană a luat credit la bancă (60 mii lei) in luna martie 2019, iar acum are datorii de peste 90.000. Nu-i în țară la moment, nu are niciun imobil sau ceva ce poate să-i fie retras. Persoana în cauză riscă închisoare? Ce articol prevede așa ceva? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Pentru ca persoana sa fie atrasă la răspundere penala creditorul urmează să se adreseze mai întâi în instanta de judecată, să obțină o hotărâre care să o pună în executare.
Doar, in cazul în care debitorul este mai întâi atras la răspundere contravențională și continua sa se escgiveze de la... mai detaliat executare sau ascunde bunurile/veniturile sale acesta va putea fi atras la răspundere penala conform art. 320 Cod penal.

15 noiembrie 2019