Dosar penal pe art. 287 CP

22 iulie 2021 39

Salut! Am avut deschis un dosar penal in 2016 (art. 287 CP), care s-a finalizat in 2019. Sentinta aplicata a fost amenda contraventionala si m-au eliberat de raspundere penala. Acum, insa, apar in baza de data ca si cum as avea antecedente penale.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Semion, da e o întrebare delicată, eu vă propun ca DVS să facți rost de sentința de achitare sau condamnare, să vă deplasați la Instituția ( Cazierul juridic ) de la Chișinău, să o prezentați, pentru a fi scos din informația lor. Săp aveți sentința cu ștampila umedă,... mai detaliat la Instituție puteți să prezentați o copie, la DVS e o încălcare, de la judecată nu s-a dus la Birou un document, adica o anchetă pentru informație. Cea mai bună soluție e aceia ce v-am descris-o.

22 iulie 2021