Dosar penal pentru huliganism

3 mai 2019 242

Prietenul meu a fost condamnat la închisoare pe 4 ani, articolul 287 alin. 3 CP, însă de fapta săvârșită nu este el vinovat ci prietenul lui care la moment a fugit din țară. Întrebarea mea sună în felul următor: el are deja 7 luni de când se află după gratii, sentința definitivă a fost anunțată acum, după 7 luni și s-a hotărât, cum am menționat mai sus, 4 ani. Din acest termen de 4 ani se deduc cele 7 luni pe care le-a stat după gratii când încă nu era clară sentința? Și după cât timp putem să solicităm amnistia sau ceva de genul reducerea termenului? Și de ce cerințe este nevoie pentru a solicita acest lucru?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Articolul 88, alin. (3) Cod Penal. Calcularea termenelor pedepsei şi computarea arestului preventiv.
(3) Timpul aflării persoanei sub arest preventiv pînă la judecarea cauzei se include în termenul închisorii, calculîndu-se o zi pentru o zi.

24 mai 2019