Dosar penal pentru neachitarea datoriei in termen de 24 de ore?

29 decembrie 2019 115

Buna ziua. Ne telefoneaza un executor judecătoresc și ne spune că avem de achitat o datorie fata de compania de telefonie mobila timp de 24 ore, altfel ne da in cautare. Care pot fi consecintele daca nu achitam asa cum ne cere? Ne putem trezi cu dosar penal? Am rugat sa achitam in 2 tranșe, dar nu este de acord? O sa ne închidă la pușcărie pentru neachitate?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

NU, pentru așa ceva nu se pornește vre-o cauză penală și nu piteți fi tras la răspundere penală. Executorul poate să vă acosteze în instanță pe o cauză civilă.Executorul e prost, că n-a acceptat achitarea ăn tranșă,voi puteți să efectuați așa ceva.

29 decembrie 2019
  • Jurisconsult

Bună ziua Anatol,

Dosar penal nu poate fi pornit în cazul Dvs, stați fără grijă. Executorul poate aplica măsurile executorii (sechestre pe bunuri/conturi, interdicții).

29 decembrie 2019