Dosar penal vechi de 5 ani

4 iulie 2018 78

Buna ziua. In 2013 am fost acuzat ca am furat din casa prieteni mele. Dupa atatia ani, mi-a ajuns azi citatie pentru a ma presenta la Politie ca suspect in acel furt. Intrebarea mea este daca dupa atatia ani (mai mult de 5) cazul nu ar fi trebuit sa fie anulat prin prescriptie? Va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează să concretizați concret infracțiunea pentru care sunteți învinuit pentru a ne putea expune cu privire la termenul de prescripție.

4 iulie 2018