Doua procese-verbale contraventionale la distanta de cateva ore

13 ianuarie 2020 30

Buna ziua! Sotului i-au ridicat placutele de inmatriculare din motiv ca masina era de tip camion si in spate erau scaune auto. Inspectorul i-a zis sa se prezinte cand va inlatura neregulile. La cateva ore dupa asta, a fost oprit de alti agenti de patrulare si i s-a facut proces-verbal pentru ca era fara placute de inmatriculare. El nu a semnat, deoarece le-a explicat ca un proces-verbal intocmit deja, dar nu au dorit sa se uite. Vreau sa stiu daca actiunile lor sunt legale si daca trebuie sa achite amenda. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca sa expus privind imposibilitatea de a folosi auto pe motiv că nu corespunde rigorilor, atunci urma să le înlăture și să nu se deplaseze cu încălcarea regulilor de înmatriculare, astfel rezultă că amenzile sunt întemeiate.
Daca nu sunteți de acord, puteți contesta procesele verbale.

25 ianuarie 2020