Dovada de conducere romaneasca

25 mai 2018 22

Am fost admis la examen auto categoria C in Romania. Trebuie sa astept 10 zile ca permisul sa ajunga acasa. Detin dovada de admis la examenul auto din Romania. Pot conduce cu aceasta dovada in RM automobilul personal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Marian.

Conform pct. 10 din Regulamentului circulației rutiere, persoana care conduce un autovehicul trebuie să posede permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil pentru categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul condus.

Astfel, nu puteți conduce autovehiculul fără permisul de conducere.

O zi bună.

28 mai 2018