Доверенность

30 noiembrie 2019 22

Здравствуйте. У меня есть вопрос: хозяин авто в Израиле и сделал генеральную доверенность на меня в Израиле. Я могу переписать авто на своё имя?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Procura nu transfera dreptul de proprietate.

O solutie ar fi sa va vindeti autotmobilul (Dvs veti actiona si ca vinzator, in baza procurii (daca aveti drept de a vinde), si ca Cumparator). Dar asta este posobil numai daca procura prevede expres ca aveti dreptul sa incheiati acte... mai detaliat juridice cu sine insasi (contrapartida).

Daca prin procura aveti dreptul de a vinde, alta solutie ar fi ca sa vindeti automobilul unei persoane de incredere, dupa care acea persoana sa va revinda masina. Asta daca procura nu prevede dreptul de a incheia acte cu sine insasi.

30 noiembrie 2019